Складання технічного завдання(ТЗ)

ТЗ – це технічне завдання, текстовий документ, в якому описуються всі технічні, найдрібніші подробиці розробки майбутнього проекту / модуля / дизайну / сайту. ТЗ містить основні технічні вимоги, що пред’являються до сайту, модулю або послузі і вихідні дані для розробки.

в ТЗ вказуються призначення об’єкта, область його застосування, стадії розробки (проектної, технологічної, дизайнерської, програмної і т. п.) документації.

Відомо також наступне визначення ТЗ: «Технічне завдання – вихідний документ визначає порядок і умови проведення робіт за Договором, що містить мету, завдання, принципи виконання, очікувані результати та строки виконання робіт».

Досить часто в документ ТЗ вкладають КП або Vision .

Гарне ТЗ повинно складатися з маси пунктів, які повинні мати зміст. Пам’ятайте – чим сильніше у Вас описані всі, навіть найдрібніші моменти, а також основні пункти (опис функціонала програмної частини, опис розташування блоків і майбутнього дизайну, опис цільової аудиторії та призначення сайту), призведе до успіху і стабільній роботі між виконавцями. Часто зустрічає помилка – що ТЗ може складатися з 30, 40, 100 … сторінок, але при цьому не несе ніякої інформації.

Чому ТЗ так необхідно?

 

Давайте уявимо таку ситуацію, що Ви замовник (Вам потрібна розробка сайту під ключ ) і у Вас є виконавець . Тепер поміняємо ситуацію навпаки: Ви – це виконавець, а виконавець – це замовник. Пам’ятаю на своїй роботі, коли мене брали на роботу керівником відділу – ми грали в ділові ігри (Нібито реальна ситуація між замовників і виконай телем), а тема була проста – “Купи слона!”. Зараз ми цю ситуацію і представимо. Ви замовник – став виконавцем, виконавець – став замовником. Замовник Вам говорить – “Хочу слона!”. Ось хочу слона і все, максимум що він може сказати – це розміри слона і що він повинен робити. 

Виконавець – просто не знає що йому і робити. Виникають питання – що за слон, якого розміру, що він повинен робити більш розгорнуто (стрибати, танцювати – якщо танцювати, то які танці, якого кольору повинен бути слон, звідки саме, він повинен бути домашнім або диким …) вообщем маса питань виходить. 

А замовник Вам більше сказати нічого не може. На прикладі слона і виникає щоденна проблема і з розробкою сайтів. Якщо замовник хоче отримати те, що він задумав в голові і бачить в голові – потрібно розписати це для успішного виконання завдання підрядником. При успішному складанні ТЗ – Ви потім зможете отримати саме те, що задумували, а не а сторінку з двома непрацюючими посиланнями

Чому підрядники вимагають ТЗ?

 

Виконавці – теж люди, вони відіграють величезну роль в розробці майбутнього проекту. Виконавець – НЕ екстрасенс! Пам’ятайте це завжди! Однак, є різниця між дизайнером або програмістом. Про це поговоримо пізніше. Хороший виконавець не буде гадати і думати за Вас, як буде виглядати і працювати Ваш майбутній проект. Він просто в цьому не зацікавлений. Крім того, якщо у виконавця немає чіткого ТЗ і він просто в ході виконання починає сам придумувати все за Вас, на свою фантазію і смак – то тут виникне загальна приказка: – На смак і колір товаришів немає! Природно через фантазії підрядника – Вам багато чого не сподобається, можете навіть не сперечатися – це статистика 100%. Щоб не було потім розбіжностей з підрядником і витрати його і Вашого часу – необхідно завжди надавати ТЗ.

До чого можуть призвести розбіжності і суперечки між підрядником та виконавцем?

 

  • Це зрозуміло втрачений час і у Вас, і у виконавця.
  • Це марна трата Ваших грошових коштів, за додаткові, непотрібні Вам роботи.
  • Негативні відгуки, як Вам, так і виконавцю.
  • Маса втрачених через часу і суперечок нервів і сил.
  • Зірвані терміни.

Як відбувається процес роботи:

  • Усно обговорюються вимоги до задачі
  • Формується документ з вимогами
  • Погоджується замовником